Malíři

Malíři Brno

Úprava dřeva pod nátěr

Pokud chceme, aby nový barevný nátěr na dřevě měl dlouhou životnost, ochranu dřeva a především hezký vzhled, je třeba dodržet několik zásad:
- Dřevo, které budeme nově barvit musí být suché, zdravé, stejné kvality, dobře vyzrálé, ideálně bez suků.
- Povrch musíme připravit hladký, rovný, bez děr po dřevních vláknech.
- Povrch dřeva nemůže obsahovat žádné díry nebo neohoblovaná místa, nebo nesmí mít zbytky pryskyřice.


Zbavení se pryskyřice

Pokud zůstane v dřevě pryskyřice, je to chyba. Díky teplu se zkapalní a vytéká ze dřeva, roztahuje se a povrch dřeva pak praská a samozřejmě nátěr na dřevě příliš dobře nedrží. Musíme se pryskyřice proto zbavit, a to manuálně vyškrábáním, nebo zahřátím a vysáním anebo vymýváním ředidlem S 6005 nebo nitro ředidlem C 6000.

Příprava dřeva pomocí broušení

Před samotným nátěrem je nezbytné dřevo vybrousit do hladka tak, aby následný nátěr měl tu správnou kvalitu a dostatečnou životnost. Z mých zkušeností se musí brousit vícekrát, někdy dvakrát až třikrát. Začínáme brusným papírem od nejhrubšího po nejtenčí. Použitím jemných brusných papírů připravované dřevo na nový nátěr jen dobrušujeme. Při prvním broušení se brousí brusným papírem nejdříve napříč dřevních let. V druhém průchodu pak po směru dřevních let. Jakmile dokončíme první broušení nahrubo, upravované dřevo trochu namočíme vodou nebo 3–5 % roztokem kostního klihu, tím se se zvednou dřevní vlákna, která se při předcházejícím broušení přimáčkla na povrch dřevěné plochy.

Vystouplá vlákna se pak daleko jednodušeji brousí a dosáhneme tak daného cíle hladkého povrchu. Při dokončování ploch mořením, transparentními laky se pak tyto vystouplé vlákna dodatečně nevystupují a povrch je krásně je hladký a čistý. Vrstva vody, nebo klihu je nutná tak velká, aby všechna dřevní vlákna na povrchu byla stejnoměrně mokré. Jakmile broušené dřevo namočíme, nechte jej řádně proschnout a to aspo? dvě hodiny, pokud můžeme klidně přitopíme. Až potom se vybrousí do hladké plochy. Při nejhrubším broušení využijeme brusných papírů číslo 60–100, následně použijeme brusné papíry číslo 120–180. Pokud chceme ještě hladší povrch, pak brusné papíry ještě jemnější. Kdo má prostor, ať použije kamerové systémy a sleduje vysychání dřeva.

Výše uvedený postup přípravy broušením je nutno dodržet, pokud chceme následně dřevo lakovat transparentními laky. V tomto případě totiž potřebujeme připravené dřevo dokonale hladké a bez vystouplých dřevních let. Jemné broušení a příprava dřeva je velmi zdlouhavé a časově náročné. Na větších plochách jako jsou ploty, venkovní stěny chat nebo velké stropy klidně můžeme brousit pouze hrubým smirkovým papírem bez dobrušování. Výsledek nebude tak dokonalý, ale daleko rychlejší.

Malování fasády Brno
Malování dětského pokoje Brno
Malování pokojů Brno
Malování betonových podlah Brno
Zabezpečení majetku Brno
Jakou kameru

Malování Ostrava | Malování Frýdek Místek | Malíři Brno |